Cast Ajanslarının Hepsi Ücret Alırmı?

Cast Ajanslarının Hepsi Ücret Alırmı?

Cast Ajanslarının Hepsi Ücret Alırmı?

Cast ajansları fotoğrafçı ya da fotoğraf stüdyoları için ek ücret talep edebilir. Bazı ajanslar kayıt ücreti almadan portföylerine sizlerle ilgili bilgileri ekler bazıları da fotoğrafçı ya da fotoğraf stüdyoları için ek ücret talep edebilir. Alınan ücret fotoğrafçıya verilen ücrettir. Ajansın kayıt ücreti alması durumunda ne hizmet sunduğu önemli bir konudur. Bazı ajanslar görüşmeler üzerinde titizlikle durma yolundadırlar. Kişiye eğitim ve yönlendirmeler yapılır hatta hatta gerektiği takdirde özel psikolog ya da diyetisyen hizmeti sunmaktadır. Bir diğer hususta fotoğraf ve video çekimleri esnasının diğer ücret almayanlara kıyasla çok daha fazla süre ve çaba sarf eder. Katalog video çekimi ve fotoğraflar havuzunda barındırır. Bütün bu işlemler doğrultusunda eğer ajans para talep ediyorsa bu paranın tamamı bilinmelidir ki, fotoğrafçı işlemlerine gitmektedir.

Başvuru Sonrası İş İmkanları

Eğer ciddi bir şekilde oyuncu olmayı kafayı koymuşsanız oyunculuk başvurusu yapmak adına cast ajanslarına başvurabilir. Bu başvuruyu yapmadan önce kendinizi korumak adına ajans hakkında bilgi sahibi olmanız gerekli olan husustur. Hiçbir cast ajansı iş garantisi vermez ancak belli açılardan oyuncusunu korumakla yükümlüdür. Her şekilde iş verilir mantığıyla yaklaşanlarda kötü niyet sezilmelidir. Zira böyle bir durum söz konusu bile değildir.Her ajansın kendine has çalışma planı olduğundan bazıları internetten başvuru alır, bazıları ise yüz yüze görüşmeyi talep eder. Daha önce ne kadar oyuncu çıkardığı bilgisini öğrenmek büyük önem taşır.

Farklı Rol Ve Teklifler Gelebilir

Oyunculuk ajansları oyuncu kadrosu seçerken herhangi bir kriter talep etmez. Karar verme yetisini kendi adınıza sahip olarak oyunculuk başvurusu yapabilirsiniz. Dizi oyunculuğu, reklam oyunculuğu, sinema oyunculuğu hepsi ayrı nitelikte ve özellikte maddeler içerir. Mesela bir reklam oyuncusu olmak için fotojenik bir yüze sahip olmak yeterlidir. Kimi reklamlarda değişik yüz talepleri olur. Ve böylelikle şans gülmüş olur. Bir reklam filmiyle başlamış olan bu serüven dikkati çekerse dizi sektörüne doğru bir kayış sergiler. Ülkemizde bunun örnekleri çoktur. Örneğin çocuk oyuncu bir anda dizide başrole sıçrar. Sektörün bu konudaki hareketliliği talepleri de hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Cast ajansları figüran dahil olmak üzere her oyuncu ihtiyacını karşılar. Bir ajansın havuzuna giren bir oyuncu adayı rol beklemeye başlar. Çekime çağırıldığı takdirde oyuncunun ücretini bağlı bulunduğu ajans yapımcıdan alır. Yüzde 20 ila 30 komisyonunu keserek oyuncuya ödemesini yapar.