Cast Ajanslarının Çalışma Sistemleri Nedir

Cast Ajanslarının Çalışma Sistemleri Nedir

Cast Ajanslarının Çalışma Sistemleri Nedir

Günümüzde çeşitli sektörlerde iş imkanı bulunmaktadır. Kişiler eğitimleri, yetenekleri ve imkanları doğrultusunda bu iş kollarından birisini tercih etmekte, gelecekleri ve içinde bulundukları zaman için gelir elde etmeye çalışmaktadırlar. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte birçok insan faktörüne de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu meslek kollarından birisi, oyunculuk ajansları birimidir. Her yaştan ve kesimden insanın başvurabileceği bu işe alımda, birçok faktör göz önünde bulundurulur. Sonuçta diziler için, sinema filmleri için, katalog çekimleri için kişi tercihinde bulunacaklardır. Bu yüzden başvuran adayda bazı faktörlere dikkat ederler.

Cast Ajansı Ne İş Yapar?

Cast ajansları dizilerin, sinemaların ve ürün tanıtım kataloglarının görsel insan ihtiyacını karşılayan firmalardır. Bu ajanslar, gerek sosyal medya üzerinden, gerekse resmi sitelerinden duyurdukları iş ilanları ile binlerce kişiye ulaşmaya çalışırlar. Çalışma şeklini, çalışma şartlarını, kazanılacak olan geliri belirterek kişilerin başvuru yapmalarını sağlarlar ve başvurular ölçüsünde uygun adayı tercih ederler.

Oyuncu Adayları Başvurularda Nelerle Karşılaşırlar

Sinema ve dizi sektörü için aday arayan ajanslar, oyunculuk başvurusu yapabilecek kişilerin özelliklerini iş ilanlarında belirtirler. İşin genel olarak özetini yaparak bilgilendirmeyi yapar, sonrasında detayları görüşmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin görsel olarak çekici olması, farklı bir albenisi olması, ameliyat, yara, bere, iz gibi kalıcı faktörlerin bulunmamasına dikkat ederler. Özellikle oyunculuk yeteneğinin olup olmaması için uygulamalı bir mülakat sürecinden geçirdikleri gözlenmektedir.

Ajansa başvuracak kişilerin seyahat engelinin bulunmaması firma için önem arz etmektedir. Çünkü şehir dışında çekimler olduğu zaman, belirli bir süre evinden, yurdundan ayrı kalacak, seyahat etmek durumunda kalacaktır. Bu gibi konulara dikkat ederek başvurunuzu yapmalı, iş sözleşmesi sonrasında seyahat edememe durumunuz olduğunda sözleşmeye aykırı davranmaktan yaptırıma tabii tutulmamalısınız. Bu yüzden kararınızı verirken bunları düşünerek hareket etmelisiniz. Ayrıca dış çevreden alacağınız tepkilere kulak asmamalısınız. Oyuncu mu oldun, muhafazakâr aile insanı değilsin, gibi duyacağınız tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Oyunculuk sektörünün iş olduğu bilincine sahip olarak işinize sahip çıkmalısınız.

Oyuncu Her Rolü Oynar ve Kabul Eder

Rol gereği her türlü ortamda ve her türlü durumda kalmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. İşi kabul ettiğiniz takdirde her türlü role girebilir, konuşmayı yapabilir, gerekli her türlü kostümü giyebilirsiniz. Bütün bunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Şartları ve imkânları göz önüne alıp, sizin için uygun olduğuna karar verdiğiniz takdirde ajanslara başvurunuzu yapmalısınız.